«Հաջողության բանաձև». հարցազրույց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Վահան Աղաբաբյանի հետ
2. Վահան Աղաբաբյան 2019թ. հունվարի 21-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2007թ. շրջանավարտ, ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի փոխդեկան, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Վահան Արշակի Աղաբաբյանի հետ:
Ծնվել եմ 1982 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Տավուշ աշխարհի հրաշալի անկյուններից մեկում՝ Կողբ գյուղում:
Պատմեք, խնդրում եմ, Ձեր ընտանիքի (ծնողների, կնոջ, զավակների) մասին:
Ավանդապաշտ ու արժանավոր հայ գյուղացու ընտանիքի զավակ եմ: Ծնողներս հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ: 2009 թվականին ամուսնացել եմ: Կինս՝ Հասմիկը, Ջավախքից է՝ արմատներով Վահան Տերյանի տոհմից: Միասին սովորել ենք ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի մագիստրատուրայում: 2010 թվականին ծնվել է որդիս՝ Նարեկը:
Շատ երազանքներ եմ ունեցել: Երբեմն ցանկանում էի դառնալ զինվորական, երբեմն՝ բժիշկ: Հետագայում այդ երկու մասնագիտությամբ էլ սովորեցի, բայց հասկացա, որ իմը գրքերի աշխարհն է:
Դպրոցն ավարտելուց հետո երկար ժամանակ չէի կարողանում ընտրել, թե ինչ մասնագիտությամբ սովորեմ: Տարբեր կրթական հաստատություններում կիսատ-պռատ սովորելուց հետո 2003 թվականին գտա իմ «մեծ» սերը: Ընդունվեցի ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Հայոց լեզու և գրականություն» մասնագիտության բակալավրիատը, 2009-ին՝ նույն մասնագիտության մագիստրատուրան: 2010-13 թթ. սովորել եմ ՀՀ ԳԱԱ Մանուկ Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի ասպիրանտուրայում: 2013թ. պաշտպանել եմ գիտական ատենախոսություն «Սերո Խանզադյանի պատմվածքներն ու վիպակները» թեմայով՝ ստանալով բանասիրական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: 2017թ. ԲՈՀ-ի կողմից ստացել եմ դոցենտի գիտական կոչում:
Իմ երիտասարդ կյանքի գրեթե կեսը կապված է մասնաճյուղի հետ: Այնտեղ ես ավելի շատ ժամանակ եմ անցկացնում, քան տանը: Ունեցել եմ հրաշալի դասախոսներ, որոնց հետ պատիվ ունեմ այսօր աշխատելու: Հիշում եմ նրանց յուրաքանչյուր դասը՝ փորձելով «գողանալ» ամենից հաջողված մեթոդները: Հետագա տարիներին՝ այլ բուհերում սովորելու ընթացքում, երբեք չեմ դժվարացել, քանի որ ունեցել եմ բակալավրական հիանալի կրթություն:
Աշխատել եմ տարբեր օղակներում: Եղել եմ ԵՊՀ ԻՄ-ի կրթության որակի ապահովման և գնահատման բաժնի ավագ մասնագետ, Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի ղեկավար, Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի վարիչ, դեկանի տեղակալ: Բայց ամենակարևորը դասախոսական աշխատանքն է: Այսօրվա երիտասարդները շատ խելացի են, շատ զարգացած, և ինձ համար հաճելի ու պատասխանատու է յուրաքանչյուր դասաժամը: Հիմնականում դասավանդում եմ «Արդի հայ գրականություն» և «Հայ գրականության պատմություն»:
Գիրքը իմ կյանքի անբաժան ուղեկիցն է: Շատ գրքեր, ավելի ճիշտ, շատ սիրելի հեղինակներ  ունեմ: Սիրում եմ Հ.Թումանյան, Վ.Տերյան, Ե.Չարենց, Հր. Մաթևոսյան: Ընդհանրապես բոլոր գրքերն էլ հաճույքով եմ կարդում: Յուրաքանչյուրը մի նոր աշխարհ է, նոր կյանք ու փիլիսոփայություն:
Մ.Սահակաշվիլիի «Ուժերի զարթոնք» գիրքը:
Տրամադրությունից կախված՝ լսում եմ տարբեր ոճերի երաժշտություն: Սիրում եմ հեղինակային, ժողովրդական, ազգագրական երգեր: Ամենասիրելի երգը Վ.Տերյանի խոսքերի հիման վրա գրված «Իմ խաղաղ երեկոն է հիմա» երգն է:
«Մենք ենք, մեր սարերը»:
– Երկար տարիներ հաջողությամբ զբաղվել եմ ֆուտբոլով: Հիմա էլ եմ մեկ-մեկ խաղում, բայց արդեն «վետերանների» թիմում:
– Իմ ծննդավայրը: Այնտեղ ամեն ինչ այնքան գեղեցիկ է, որ երբեմն զարմանում ես Աստծո արարչագործության վրա: Արտերկրում հիմնականում սիրում եմ հանգստանալ Գանձայում՝ Փարվանայի ափին: Աշխարհում երևի չկա այլ վայր, որտեղ երկիրն ու երկինքն այնքան մոտ լինեն իրար, թվում է՝ երկնքում ես:
Կզարմանաք, բայց մարդու մեջ գնահատում եմ հենց Մարդ լինելու հատկանիշը: Շատ եմ հարգում խոսքի և գործի մարդկանց:
– Առաջնորդվում եմ պարզ, հասարակ կենցաղավարությամբ: Ես գործի մարդ եմ: Ծնողներիցս ժառանգել եմ աշխատասիրություն: Սիրում եմ աշխատել… շատ աշխատել: Երևի հենց դա է կյանքի իմ կարգախոսը: Իսկ կարգախոսներ, որպես այդպիսիք, չունեմ:
Երևի երբեք օդապարիկով չեմ թռչի:
Բարձրությունից:
Ափսոսում եմ, որ մեր ժամանակը սահմանափակ է, իսկ համաշխարհային գրականությունը՝ անսահմանափակ:
Խղճի ձայնը: Եթե որոշում կայացնելուց հետո քո ներքին դատավորը բավարարված է, ուրեմն՝ կայացրածդ որոշումը ճիշտ էր:
Որդուս ծնունդը:
Աշխատասիրությունը, դժվարին իրավիճակներում չհանձնվելու կարողությունը: Երբեմն թվում է, թե տարբերակներ չկան, բայց, որպես կանոն, լավագույն տարբերակները այդ ժամանակ են ծնվում:
Յուրաքանչյուրս էլ շատ խորհուրդներ ենք ստանում: Դժվար է պատկերացնել՝ խորհրդատուն ինչ խորհուրդ կտար, եթե հայտնված լիներ հենց նույն իրավիճակում, որում դուք եք:
Իսկ ահա մեր ուսանողներին խորհուրդ կտամ օգտագործել յուրաքանչյուր պահը: Անընդհատ սովորել: Այսօր աշխարհն անասելի արագ է զարգանում: Միայն դիպլոմի առկայությունը դեռևս բավարար պայման չէ հաջողակ կյանք ունենալու համար: Պետք է ավելի շատ փորձեն զարգացնել գործնական հմտությունները և բավարարեն աշխատաշուկայի պահանջներին:

“FORMULA FOR SUCCESS”: INTERVIEW WITH YSU IJEVAN BRANCH GRADUATE VAHAN AGHABABYAN
On January 21, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate, vice-dean of YSUIB Faculty of Humanities, Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Ph.D. Vahan A. Aghababyan
– I was born on December 8, 1982 in one of the wonderful corners of Tavush in the village of Koghb.
Tell us a little bit about your family (parents, wife, children).
– I am a son of a traditionist and worthy Armenian farmer. My parents are mainly engaged in agriculture. I got married in 2009. My wife, Hasmik, is from Javakhk, with roots of Vahan Teryan’s family. Together we have studied at YSUIB Faculty of Armenian Philology. My son Narek was born in 2010.
– I had many dreams. Sometimes I wanted to become a military officer, sometimes a doctor. Later, I learned these two specialties, but I realized that my profession was the world of books.
– After graduating from school, I could not choose for a long time what profession to study. In 2003, I found my “great” love after trying to study in different educational institutions. Bachelor of “Armenian Language and Literature”, Faculty of Humanities, YSU Ijevan Branch, in 2009 received Master’s degree in the same specialty. 2010-13 I studied at the post-graduate course of the Institute of Literature after Manuk Abeghyan of NAS RA. In 2013, I defended a thesis on “Sero Khanzadyan’s stories and novelists”, receiving a degree of candidate of philological sciences. In 2017, I received the academic title of Associate Professor by RA Qualification Commission.
– Almost half of my youth ife is connected with the Branch. There I spend more time than at home. I had wonderful lecturers with whom I have the honor to work today. I remember every lesson trying to “steal” the most successful methods. In the years to come, I’ve never found it difficult to study in other universities, because I recieved excellent Bachelor’s education at YSUIB.
– I have worked in different departments. I was a senior specialist of YSUIB Education Quality Assurance and Evaluation Department, Head of Alumni and Career Center, Head of Professional Orientation and Internship Department, Vice Dean. But the most important thing is the lecturer work. Today’s young people are very intelligent, very advanced, and for me every class is pleasant and responsible. I mainly teach Modern Armenian Literature and History of Armenian Literature.
What is your favorite book?
“The book is an indispensable component of my life. I have many favourite books, or rather, many favourite authors. I love H. Tumanyan, V. Teryan, E. Charents, Hr. Matevosyan. In general, I read all the books with pleasure. Each one is a new world, a new life and a philosophy.
– M. Saakashvili’s “Awakening of Forces” book.
What music do you prefer and what is your favorite song?
– Depending on mood, I listen to music of different styles. I love national, folk songs. The most beloved song is the song “Now is my Peaceful Evening” based on V. Teryan’s words.
– “We are our mountains”
Do you have a favorite sport?
– I have been a successful football player for many years. Now I play not very often, but already in the team of veterans.
-My birthplace: Everything is so beautiful there that you sometimes marvel at God’s creation. Above all, I like to rest in Gandza, on the shores of Parvana. There is probably no other place in the world where the earth and sky are so close, it seems like you are in heaven.
– You will be surprised, but in human being I appreciate the attribute of being a Person. I respect people who are responsible for their words and actions.
Do you have a favourite quote?
– I am guided by a simple lifestyle. I am a man of action. I inherited diligence from my parents. I like to work … to work hard. Perhaps this is my slogan of life. And there are no slogans as such.
“I’ll never fly with a balloon”.
– From height.
– I regret that our time is finite and world literature is infinite.
What helps you to make up your mind in difficult situations?
– The voice of conscience. If your inner “judge”is satisfied after making a decision, then the decision you made was right.
– My son’s birth.
– Hard-work, the ability to survive in difficult situations. Sometimes it seems that there are no variants, but as a rule, the best options are born at that time.
What is the most expensive advice you have received?
– Each of us gets a lot of advice. It is difficult to imagine what the adviser would say if he had appeared in the same situation in which you were.
– I would advise our students to use every moment. Continuously learn. Today the world is developing rapidly. Only the diploma is not a sufficient condition to have a successful life. You should try to develop practical skills and meet the requirements of the labor market.