ԵՊՀ ԻՄ-ի մերձակա տարածքում իրականացվեց շաբաթօրյակ՝ բուհի աշխատակիցների և ուսանողների մասնակցությամբ
DSCN6481 Այսօր՝ 2019թ. մարտի 23-ին, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության նախաձեռնությամբ «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի ողջ տարածքում իրականացվում է համապետական շաբաթօրյակ:
Նախարարության տեղեկացմամբ՝ շաբաթօրյակի աշխատանքներին մասնակցում են գործադիր իշխանության համապետական և տարածքային կառույցները, մարզպետարանները, համայնքնապետարանները, հանրային և կրթական հաստատությունները, մասնավոր ընկերությունները, մասնագիտացված հասարակական կազմակերպությունները, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն ու քաղաքացիները։
Սանիտարական մաքրման, բարեկարգման և կանաչապատման աշխատանքներ են նախատեսված միջպետական և միջհամայնքային ճանապարհների եզրերին ու հարակից տարածքներում, զբոսաշրջային գրավչություն ներկայացնող հատվածներում, պատմամշակութային հուշարձանների հարակից, հատուկ պահպանվող տարածքներում, կանաչ գոտիներում, պուրակներում, զբոսայգիներում, սննդի և այլ ծառայություններ մատուցող ճանապարհամերձ օբյեկտներին հարող տարածքներում։ Աշխատանքների կազմակերպման նպատակով ներգրավվել են ինքնաթափեր, բարձիչներ, էքսկավատորներ, կցասայլեր։
Համապետական մաքրության օրվա ակտիվ միջոցառումներից անմասն չէր ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը՝ իր վարչական, պրոֆեսորադասախոսական, ուսումնաօժանդակ, տնտեսական  անձնակազմի ներկայացուցիչներով և ուսանողներով:
Կարևորելով «Մաքուր Հայաստան» ծրագիրը, որն իր բնապահպանական և դաստիարակչական նշանակությամբ նպատակ ունի մեծացնել շրջակա միջավայրի նկատմամբ բնակիչների միասնական պատասխանատվության և հոգատարության զգացումը՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակիցները և ուսանողները մաքրման աշխատանքներ իրականացրին Երիտասարադական 3 փողոցի գետափնյա ճանապարհի ամբողջ երկայնքով (ներառյալ Հայրենական մեծ պատերազմի հուշահամալիրին կից տարածքը):

YSU IJEVAN BRANCH REPRESENTATIVES TAKE PART IN NATIONWIDE CLEAN-UP WITHIN THE FRAMEWORK OF “CLEAN ARMENIA” PROGRAM
DSCN6481
Today, on March 23th, 2019, at the initiative of RA Ministry of Territorial Administration and Development, within the framework of “Clean Armenia’ Program, a nationwide clean-up is being carried out throughout Armenia.
According to the Ministry, the national and regional structures of the executive power, regional administrations, community administrations, public and educational institutions, private companies, specialized NGOs, civil society representatives and citizens take part in a nationwide clean-up.
The nationwide clean-up aims at reaching effectiveness of garbage disposal, sanitarian cleaning process, increasing the quality of services provided. It is necessary to reach the point to include more areas in this process.
YSU Ijevan Branch, with its administrative, professorial, educational, economic staff and students involved in the activities of the Nationwide Clean-up Day.
Highlighting the importance of “Clean Armenia” program, which aims to increase the sense of shared responsibility and care for the environment, YSUIB staff and students carried out cleaning works along Usanoghakan 3 Street (including the Great Patriotic War Memorial area).