Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանի այցը  ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ
Handipum 2018թ. նոյեմբերի 22-ին Իջևանի քաղաքապետ Վ.Ղալումյանի նախաձեռնությամբ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեց Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար պարոն Գասպար Կարապետյանը:
Այցելության նպատակն էր Հայ դատի, Հայոց ցեղասպանության հարցի, Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի ծավալած գործունեության մասին բուհում դասընթաց-քննարկում իրականացնելը:
Քննարկմանը ներկա էին Իջևանի քաղաքապետ Վ.Ղալումյանը, այլ պաշտոնյաներ, ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա.Ցուցուլյանը, պրոֆեսորադասախոսական և վարչական անձնակազմի այլ ներկայացուցիչներ, գլխավորապես Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի ուսանողներ:
Դասընթաց-քննարկման ժամանակ պարոն Կարապետյանը ներկայացրեց, թե երբ, որտեղ է հիմնադրվել Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը, որն է նրա առաքելությունը, որոնք են գործունեության հիմնական ոլորտները, ինչպիսի աշխատանքներ են իրականացվել առ այսօր:
Մասնավորապես նշվեց, որ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը (European Armenian Federation for Justice and Democracy-EAFJD) հասարակական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2000թ. Փարիզում: 2002 թ.-ից ի վեր EAFJD-ի գրասենյակը տեղափոխվել է Բրյուսել (Բելգիա): Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը Հայ դատի հանձնախմբերի՝ աշխարհում չորս տարածաշրջանային գրասենյակներից մեկն է: Այն եվրոպական կարևորագույն օրենսդիր հարթակներում և միջազգային կազմակերպությններում ծավալում է հայ դատի պաշտպանությանը, ինչպես նաև հայության արտաքին մարտահրավերների հաղթահարմանն ու շահերի հետապնդմանն ուղղված գործունեություն: Ավանդական քարոզչական գործունեությանը զուգահեռ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը կազմակերպում է եվրոպական հանրությանն ուղղված բազմաթիվ իրազեկման միջոցառումներ, այդ թվում համաժողովներ՝ ականավոր միջազգային գիտնականների մասնակցությամբ, քննարկումններ, ֆոտո-ցուցահանդեսներ, կինոդիտումներ:
Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակը համակարգում է Հայ դատի հանձնախմբերի գործուներությունը եվրոպական 13 երկրում: Հայ դատի հանձնախմբեր են գործում Ավստրիայում, Բելգիայում, Բուլղարիայում, Կիպրոսում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Հունաստանում, Նիդերլանդներում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Շվեդիայում, Մեծ Բրիտանիայում և Իսպանիայում:
Ներկայացվեց, որ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի գործունեության հիմնական ոլորտներն են`
• Եվրոպական միությունում, ԵՄ անդամ երկրներում և միջազգային կառույցներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչում և դատապարտում, ճանաչում և հատուցում Թուրքիայի կողմից:
• Արցախի բնակչության հիմնարար իրավունքների պաշտպանություն և պարտադրված մեկուսացման վերացում, Արցախի ընտրական գործընթացներում միջազգային դիտորդական առաքելությունների համակազմակերպում:
• Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդում և խորացում:
• Մերձավոր Արևելքի հայության խնդիրների բարձրաձայնում:
• Ջավախքի շրջանի հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանություն:
Ընդգծվեց, որ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի գործունեության կարևոր ճյուղ է Հայաստան-Եվրոպա հարաբերությունների ամրապնդումը և ընդլայնումը: Այս առումով Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը կարևոր ձեռքբերում է համարում 2017թ. նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը:
Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի և ԵՄ-ում ՀՀ առաքելության համատեղ ջանքերով 2013 թվականին Եվրոպական խորհրդարանում ձևավորվել է ԵՄ-Հայաստան բարեկամական խումբը: 2015թ.՝ Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններից հետո, Հայաստանի հետ բարեկամության խումբը վերակազմավորվել է: Այժմ խումբը բաղկացած է 50-ից ավել պատգամավորից և նպատակ ունի ամրապնդել կողմերի միջև համագործակցությունը:
Ունենալով սերտ կապեր Եվրոպական խորհրդարանում՝ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակն աջակցում է հայկական պատվիրակություններին Եվրանեսթ և PCC խորհրդարանական ձևաչափերում: Գրասենյակը նաև ակտիվ գործունեություն է ծավալում Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում՝ համագործակցելով խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության հետ:
Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խթանմանը ծառայում է նաև Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի նախաձեռնած «Վահան Հովհաննիսյան ուսուցողական աշխատանքային ծրագիրը», որը մեկնարկել է 2018թ.: Ծրագրի շրջանակներում ընտրական փուլն անցած հայաստանաբնակ երիտասարները հնարավորություն են ստանում գործնական հմտություններ և գիտելիքներ ձեռք բերել Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակում և ծանոթանալ ԵՄ կառույցների՝ հատկապես Եվրոպական խորհրդարանի առօրյա աշխատանքներին:
Դասընթացավարը հավելեց, որ եվրոպահայության ձայնը լսելի դարձնելու նպատակով Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը չորս տարին մեկ Բելգիայում կազմակերպում է «Եվրոպահայերի համագումար», որը հարթակ է հայ և եվրոպացի քաղաքական գործիչների, դիվանագետների, կրոնական առաջնորդների, ակադեմիական շրջանակների, ոչ կառավարական կազմակերպությունների, հայկական համայնքների ներկայացուցիչների, անհատների համար` քննարկելու ժամանակակից մարտահրավերները և դրանց դիմակայելու ուղիները: Վերջին համագումարը կայացել է 2017թ. հոկտեմբերի 18-19-ը Բրյուսելում: Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը համագործակցում է նաև Հայ դատի աշխարհասփյուռ գրասենյակների հետ, որոնցից են` Armenian National Committee of America (АNCA), Armenian National Committee of Australia-ն, Մերձավոր Արևելքի Հայ Դատի գրասենյակը, Հարավային Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը:
Քննարկման ընթացքում ԵՊՀ ԻՄ-ի «Պատմություն» մասնագիտության ուսանողները Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավարին ուղղեցին Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը և Թուրքիայի կողմից հատուցմանը, 2008թ. հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, մեր պատմական հայրենիքի՝ Արևմտյան Հայաստանի տարածքային խնդիրներին վերաբերող հարցեր և ստացան պատասխաններ: Հնչեցված հարցերը մեծ մասամբ դեռևս ընթացքի մեջ գտնվող և լուծման ենթակա հարցեր էին, ինչը շեշտեց թե՛ պարոն Կարապետյանը իր եզրափակիչ խոսքում, թե՛ ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը դասընթացավարին ուղղված իր շնորհակալական խոսքում:

PRESIDENT OF EUROPEAN ARMENIAN FEDERATION FOR JUSTICE AND DEMOCRACY GASPAR KARAPETYAN VISITED YSU IJEVAN BRANCH
Handipum
On November 22th, 2018, on the initiative of Ijevan mayor V. Ghalumyan, Mr. Karapetyan, President of the European Armenian Federation for Justice and Democracy visited YSU Ijevan branch.
The purpose of the visit was to conduct a discussion on the recognition of the Armenian Genocide, the activities of the Armenian Federation for Justice and Democracy.
The discussion was attended by Mayor of Ijevan V. Ghalumyan, other high-ranking representatives, YSUIB Acting Director A. Tsutsulyan, other representatives of professorial and administrative staff, mainly students of the Faculty of Humanities.
• When and where the office of the European Armenian Federation for Justice and Democracy was established?
• What is its mission?
• Which are the main spheres of its activity?
• What works have been done so far?
Particularly, it was mentioned that European Armenian Federation for Justice and Democracy, non-governmental organization (EAFJD) was founded in 2000, in Paris.
Since 2002, EAFJD office has been moved to Brussels (Belgium). The European Armenian Federation for Justice and Democracy, EAFJD, is a grassroots organization, representing the European citizens of Armenian origin. It is the main interlocutor promoting the Armenian issues in the European Union and international organizations, such as the Council of Europe and the OSCE. Along with its traditional advocacy activities, the European Armenian Federation for Justice and Democracy organizes a series of awareness-raising events for the European community, including conferences, with participation of prominent international scientists, discussions, photo-exhibitions, film watching.
The European Armenian Federation for Justice and Democracy coordinates the activities of the Armenian Federation in 13 European countries. Armenian Federation Committees operate in Austria, Belgium, Bulgaria, Cyprus, France, Germany, Greece, the Netherlands, Poland, Romania, Sweden, the UK and Spain.
The main areas of activity of the European Armenian federation:
• EAFJD advocates for the recognition of the Armenian Genocide and its condemnation by Turkey and European Parliaments
• Protection of the fundamental rights of the Artsakh people and elimination of imposed isolation, coordination of international observation missions in the electoral processes of Artsakh
• Strengthening and deepening of Armenia-EU relations
• Protection of Middle East Armenians rights
• Protection of the rights of the Armenian population in Javakhq region
It was emphasized that the important sphere of the European Armenian Federation is the strengthening and expansion of Armenia-Europe relations. In this connection, the Armenian National Committee (ANCs) considers important the signing of a comprehensive and expanded partnership contract between Armenia and EU on November 24 2017.
Through the joint efforts of the European Armenian Federation and the Armenian mission in the EU, the EU-Armenia Friendship Group was formed in the European Parliament in 2013. In 2015, after the European Parliament elections, the friendship group with Armenia has been reorganized. Now the group consists of more than 50 deputies and aims to strengthen cooperation between the parties.
Having close ties in the European Parliament, the European Armenian federation supports Armenian delegates in the Euronest and PCC parliamentary formats. The Federation is also active in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, cooperating with the Armenian delegation of the Parliamentary Assembly.
“Vahan Hovhannisyan Educational Work Program” initiated by the European Armenian Federation, launched in 2018, promotes Armenia-EU relations. Within the frameworks of the project, Armenian youth, who have passed the selection round, have the opportunity to gain practical skills and knowledge at the European Armenian Federation and get acquainted with EU structures, especially the daily activities of the European Parliament.
The trainer added that in order to make the European Armenians’ voice heard, the European Armenian Federation was organizing a “Congress of European Armenians” in Belgium every four years, which was a platform for Armenian and European politicians, diplomats, religious leaders, academic circles, non-governmental organizations, representatives of Armenian communities, individuals to discuss modern challenges and ways to overcome them. The last congress was held on October 18-19, 2018, in Brussels.
The European Armenian Federation also cooperates with the Armenian offices of the Armenian National Committee, including the Armenian National Committee of America (ANCA), the Armenian National Committee of Australia, the Armenian National Committee of the Middle East, the Armenian National Committee of South America.
During the discussion, YSUIB students of “History” Department addressed the president of the European Armenian Federation for Justice and Democracy their questions related to the recognition of the Armenian Genocide and Turkey’s compensation, the opening of the Armenian-Turkish border, issues related to our historical homeland: Western Armenia and received answers. The questions were mainly related to the issues that were still in process as both Mr. Karapetyan emphasized in his closing speech and YSUIB Acting Director A. V. Tsutsulyan in his speech addressed to the trainer.