«Իջևան քաղաքի աղբահանությունը և սանիտարական մաքրությունը» թեմայով հանրային քննարկմանը մասնակցեց նաև ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչը
2019թ. հունվարի 25-ին Իջևանի միջնակարգ երաժշտական դպրոցի դահլիճում տեղի ունեցավ «Իջևան քաղաքի աղբահանությունը և սանիտարական մաքրությունը» թեմայով հանրային քննարկում, որին մասնակցում էին Տավուշի մարզպետի տեղակալներ Տիգրան Թամրազյանը, Սամվել Ռուբենյանը, Իջևան համայնքի ղեկավար Վարդան Ղալումյանը, ոլորտի մասնագետներ, կոմունալ ծառայության, ՀԿ-ների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղից հանրային քննարկմանը մասնակցում էր ԵՊՀ ԻՄ-ի տնտեսական մասի վարիչի ԺՊ Վարդան Սարգսյանը:
Այն կազմակերպվել էր համայնքում աղբահանությանը և սանիտարական մաքրությանը վերաբերող հարցերի քննարկման, այդ ուղղությամբ մատուցվող ծառայությունների, սպասարկման որակի բարձրացման նպատակով:
Քննարկման ընթացքում քաղաքացիներն արտահայտեցին տնտեսվարողների կողմից աղբը Աղստև գետը նետելու հետ կապված իրենց մտահոգությունները:
Հնչեցին տարբեր առաջարկություններ նման դեպքերը նվազեցնելու համար:
ԵՊՀ ԻՄ-ի տնտեսական մասի վարիչի ԺՊ Վ.Սարգսյանը ներկայացրեց մասնաճյուղին հուզող հարցերը, որոնք կապված էին ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջակայքի՝ Իջևանի Ուսանողական թիվ 3 փողոցի կոմունալ խնդիրների (կոյուղաջրերի, ջրափոսերի վերացում և այլն) հետ:
Մասնակիցների հարցերին համայնքի ղեկավարը տվեց պատասխաններ: Տնտեսվարողների կողմից գետն աղտոտելու հետ կապված՝ Վարդան Ղալումյանը նշեց, որ այս տարիների ընթացքում բավականին նվազել է օրինախախտ տնտեսվարողների թիվը, և դա տեղի է ունեցել նրանց հետ պարբերաբար անցկացվող քննարկումների շնորհիվ։
Համայնքի ղեկավարը նշեց, որ պարբերաբար բացվում են «Սպիտակ լիճ» ջրամբարի փականները գետի հունը մաքրելու նպատակով։ Կտրվում են նաև գետի երկայնքով ներաճած ծառերը, սակայն անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ պահպանվում է դրանց որոշ մասը` շրջակա շինությունների հիմքը չխարխլելու համար։ Ներկայացվեց աղբահանության պատշաճ իրականացմանը խոչընդոտող ևս մեկ խնդիր, այն է՝ սեփականաշնորհված մասնավոր տարածքներում աղբաման տեղադրելու կապակցությամբ սեփականատերերը անհամաձայնություն են հայտնում: Համայնքի ղեկավարը կարևորեց այս խնդիրների լուծմանը հասնել մարդկանց իրավագիտակցության բարձրացման և ոչ թե մշտապես տուգանքներ կիրառելու միջոցով:
«Իջևան քաղաքի աղբահանությունը և սանիտարական մաքրությունը» թեմայով հանրային քննարկման վերջում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց՝
1. Համայնքապետարանի կողմից կազմել հայտարարություն, որի միջոցով մարդիկ կտեղեկացվեն, որ այսուհետև բոլոր նրանք, ովքեր չնախատեսված վայրում, մասնավորապես՝ Աղստև գետի մեջ, աղբ կթափեն, ըստ օրենքի, կենթարկվեն վարչական պատասխանատվության:
2. Տուգանել այն բոլոր տնտեսվարողներին, որոնց խանութի տակ՝ գետի մեջ, կհայտնաբերվի աղբ:
3. Հրապարակել ինչպես նախկին, այնպես էլ այս քննարկումից հետո կազմված արձանագրությունները:
4. Մեկ ամիս հետո՝ ս.թ. փետրվարի 25-ին, կազմակերպել ևս մեկ հանդիպում՝ քննարկելու վերոնշյալ կետերի իրականացումը:

YSU IJEVAN BRANCH REPRESENTATIVE TOOK PART IN A PUBLIC DISCUSSION ON “THE ISSUE OF GARBAGE DISPOSAL AND IJEVAN SANITATION SYSTEM”
On January 25th,2019, at Ijevan Secondary Music School hall,  a public discussion entitled “The issue of Garbage disposal and Ijevan sanitation system” was held, attended by Deputy governor of Tavush region Tigran Tamrazyan, Samvel Rubenyan, Ijevan Mayor Vardan Ghalumyan, specialists in the field, utility service specialists, NGO representatives , media representatives, and citizens.
Vardan Sargsyan, Head of Economic Department of Ijevan Branch of Yerevan State University, took part in the public discussion.
The aim of the meeting was to discuss garbage collection and sanitation issues in the community, improve service quality.
The main item of the discussion was the pollution of Aghstev, namely citizens’ concerns connected with throwing garbage into the Aghstev River.
The participants discussed various suggestions to reduce such cases.
Mr. Sargsyan, Head of the Economic Department of YSUIB, presented the issues related to the Branch, related to the communal problems of YSUIB Usanoghakan N3 street (sewage disposal, elimination of waterfall, etc.).
The Mayor of Ijevan answered to the participants’ questions. Vardan Ghalumyan mentioned that during these years, the number of law breaking businessmen  has significantly reduced due to the regular discussions.
According to Ijevan Mayor, the “Spitak lake” reservoir valves are regularly opened to clean the riverbed. Trees along the river are cut down, but for security reasons, some of them are preserved because of surrounding buildings. Another problem preventing the proper implementation of garbage disposal is that owners disagree with the placement of garbage cans in privatized  territories. The Mayor highlighted the solution of these problems by raising legal awareness of the people instead of imposing fines.
At the end of the public discussion on “The issue of Garbage disposal and sanitation in Ijevan” an agreement was reached to:
• make a statement by Ijevan Municipality to inform the citizens that from now on, all those who will throw gabage particularly in the Aghstev River, according to the law, will be subject to administrative liability.
• fine those businessmen, who throw garbage under their stores, namely, across the river.
• Publish records; both the previous and that made after this discussion.
• A month later, on February 25, organize another meeting to discuss the implementation of the above-mentioned points.