«Էմոցիոնալ ինտելեկտ (EQ)» սեմինար-թրեյնինգով ԵՊՀ ԻՄ-ում տրվեց հոգեբանական կենտրոնի մեկնարկը
2019թ. մայիսի 16-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում  հոգեբանական կենտրոն բացվելու կապակցությամբ տեղի ունեցավ «Էմոցիոնալ ինտելեկտ (EQ)» թեմայով սեմինար-թրեյնինգ, որը վարեց ԵՊՀ ԻՄ-ի մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի դասախոս Աշխեն Մկոյանը, ով «Հարմոնիա» հոգեբանական կենտրոնի հիմնադիր ղեկավարն է, ունի պրակտիկ հոգեբանի և թրեյնինգներ վարելու յոթ տարվա փորձառություն, անցկացրել է թրեյնինգներ Հայաստանում, Վրաստանում և Ռուսաստանում:
Սեմինարին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ և ուսանողներ:
Թրեյնինգի ընթացքում ներկայացվեց, թե ինչ է էմոցիոնալ ինտելեկտը, ինչպես է այն ազդում մարդկանց կյանքի, ուսման և աշխատանքի արդյունավետության վրա, ինչպես զարգացնել EQ-ն, ինչու են հույզերը հաճախ խոչընդոտում նպատակին հասնելու ճանապարհին:
Սեմինարի մասնակիցներին բացատրվեցին էմոցիաներն արդյունավետ օգտագործելու 4 կարևոր հմտությունները.
1. Հստակ ընկալել սեփական և այլ մարդկանց էմոցիաները:
2. Օգտագործել էմոցիաները խնդիրները լուծելու համար:
3. Հասկանալ էմոցիաների պատճառները:
4. Կառավարել սեփական և այլ մարդկանց էմոցիաները:
Թրեյնինգն անցավ ինտերակտիվ ձևաչափով՝ ուղեկցվելով հոգեբանական խաղ-վարժությունով:
Մասնակիցները նաև իմացան սեփական էմոցիաները ճանաչելու և կառավարելու մի շարք հնարքներ:
«Էմոցիոնալ ինտելեկտ (EQ)» սեմինար-թրեյնինգով ԵՊՀ ԻՄ-ում ազդարարվեց նորաբաց հոգեբանական կենտրոնի գործունեության մեկնարկը:

SEMINAR ON “EMOTIONAL INTELLIGENCE” ANNOUNCED THE LAUNCH OF PSYCHOLOGICAL CENTER AT YSUIB
On 16th of May, 2019, on the occasion of the launch of Psychological Center, YSU Ijevan Branch hosted a seminar-training on “Emotional Intelligence (EQ)”, conducted by Lecturer of YSUIB Pedagogy and Psychology Department Ashkhen Mkoyan, who is the founder and head of  “Harmony” Psychological Center, has seven years of work experience in practical psychology, and conducted trainings in Armenia, Georgia and Russia.
The seminar was attended by members of the administrative and professorial staff of Ijevan Branch of Yerevan State University and students.
On the agenda were the essence of emotional intelligence, how it influences our lives, learning and work efficiency of the people, how to develop EQ, why emotions often hinder the achievement of the goal.
The speaker put forward four important skills to effectively use emotions:
1. Clearly perceive emotions of your own and others’.
1. Use emotions to solve problems.
1. Understand the causes of emotions.
1. Control your own and other people’s emotions.
The training was conducted in an interactive atmosphere, accompanied by psychological exercises.
The participants also learned a number of tricks to recognize and control their own emotions.
The seminar-training on “Emotional Intelligence (EQ)” announced the launch of the newly opened Psychological Center at YSUIB.