ՀՀ քաղաքացու օրը ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ ուսանողական քննարկում
2019թ. ապրիլի 27-ին՝ ՀՀ քաղաքացու օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակներում, «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամները հանդիպեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների և տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանի հետ:
Հանդիպման նպատակն էր մասնաճյուղում անցկացնել ուսանողական քննարկում:
Թիմային բուռն քննարկման շնորհիվ ուսանողները վերհանեցին կրթական ոլորտին առնչվող խնդիրներ, փորձեցին գտնել դրանց հաղթահարման ուղիները և հնարավոր հասցեատերերին:
Նախ՝ քննարկման մասնակիցները բաժանվեցին 2 թիմի: Ապա կազմակերպվեց «Կրթություն» թեմայով բառախաղ, որի ընթացքում ուսանողները կրթությանը վերաբերող բառեր պետք է բացատրեին իրենց թիմակիցներին, իսկ վերջիներս՝ կռահեին այդ բառը:
Թիմային մթնոլորտ ձևավորելուց հետո անցում կատարվեց հանդիպման բուն նպատակի իրականացմանը. արդեն ձևավորված թիմերին հանձնարարվեց վեր հանել 3 հիմնախնդիր, որոնք խանգարում են ուսանողներին որակյալ կրթություն ստանալու հարցում:
Ուսանողները հիմնախնդրի ձևակերպումներից հետո տվեցին նաև դրանց հնարավոր լուծման ուղիները, ինչպես նաև նշեցին, թե ում են հասցեագրված այդ լուծումները:
Երկու թիմերի աշխատանքների ներկայացումից, համեմատությունից և ամփոփումից հետո «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամները ներկայացրին պարզ բանաձև, որի շնորհիվ կարող է լուծվել ցանկաված խնդիր. «Մեր բոլոր խնդիրների լուծման հիմքն է գիտելիքի, հմտության և ցանկության համատեղությունը»։
Հանդիպման վերջում ուսանողներն իրենց մաղթանքները և ակնկալիքները փոխանցեցին «Ռեստարտ» նախաձեռնությանը:
Տավուշում (Իջևանում) ՀՀ քաղաքացու օրվան նվիրված միջոցառումների օրակարգը տե՛ս այստեղ:
Քննարկման ամբողջական տեսանյութը տե՛ս հետևյալ հղումով:
ՌԴ Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչների այցը ԵՊՀ ԻՄ
DSCN7372
2019թ. ապրիլի 27-ին դաս-քննարկում իրականացնելու նպատակով ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեցին Ռուսաստանի Դաշնության՝ Գ. Վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի դասախոսներ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ն. Վ. Գրիզունովան և տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ի. Ա. Կիսելյովան:
Դաս-քննարկմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնտեսագիտության և բնական գիտությունների ֆակուլտետների դասախոսների և ուսանողներ:
Ն. Վ. Գրիզունովան և Ի. Ա. Կիսելյովան կարդացին «Մաթեմատիկական մեթոդները տնտեսագիտության մեջ», «Գնագոյացում և գնային քաղաքականություն» թեմաներով դասախոսություններ:
Ուսանողները հնարավորություն ունեցան լսել նոր մոտեցումներ նշված թեմաների շուրջ և պրոֆեսորներին ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը:
ՌԴ Գ. Վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի դասախոսները ներկայացրին նաև իրենց համալսարանը, քննարկեցին վերջինիս և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի փոխհամագործակցության հնարավորությունները (ուսանողների փոխանակում, դասախոսների փոխադարձ այցեր և այլն):
Ռուսաստանից ժամանած հյուրերը, շրջելով ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում, մեծ բավականություն ստացան Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի ուսանողների՝ բուհի պատերը զարդարող աշխատանքներից:
Ն. Վ. Գրիզունովան և Ի. Ա. Կիսելյովան այցելեցին նաև ԵՊՀ ԻՄ-ի տարածքում գործող Տավուշի տուրիզմի զարգացման և հետազոտության կենտրոն և ծանոթացան կենտրոնի գործունեությանը:
Կայացավ «Կրթությունը ԱՄՆ-ում» թեմայով դաս-քննարկումը
DSCN7402 2019թ. ապրիլի 26-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Կրթությունը ԱՄՆ-ում» թեմայով դաս-քննարկում, որը կազմակերպվել էր «Քմյունիթի սենթր ֆոր դիվելոփմենթ» տարածաշրջանային համագործակցության հասարակական կազմակերպության և ԵՊՀ ԻՄ-ի կողմից:
Դաս-քննարկումը վարեց ԱՄՆ-ի Խաղաղության կորպուսի «Համայնքի և երիտասարդության զարգացում» ծրագրի աշխատակից, ուսուցիչ, մարզիչ և դասընթացավար Ուիլյամ Ջոզեֆ (Ջոդի) Դոշերը, իսկ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողուհի Սուսաննա Սարուխանյանն ապահովեց սինխրոն (համաժամանակյա) թարգմանություն:
Քննարկման ընդհանուր թեման ԱՄՆ-ի կրթությունն էր ու կրթական համակարգը: Ջ.Դոշերը մեծ մասամբ անդրադարձավ ԱՄՆ-ի Կոլորադո նահանգի ամենամեծ համալսարանի, Հարվարդի, Լուիզիանայի համալսարանների, ինչպես նաև մի քանի քոլեջների ու ավագ դպրոցների կրթությանը:
Ընդգծվեց այն փաստը, որ յուրաքանչյուր կրթական կառույց առանձնանում է սեփական կանոններով, կրեդիտային համակարգով: Թեմայի կարևորագույն մասերից էր ԱՄՆ-ի համալսարանների ուսման վարձի չափը նահանգների ներսում ապրող ուսանողների, նահանգից դուրս ապրող ուսանողների, ինչպես նաև օտարերկրյա ուսանողների համար:
Ներկայացվեց, որ ԱՄՆ-ի համալսարաններում ուսանողները գնահատվում են հետևյալ սկզբունքով՝ 1-A, 2-B, 3-C, 4-D սանդղակին համապատասխան, որը բավականին տարբերվում է Հայաստանի գնահատման համակարգից: Եթե ուսանողը ստանում է 0, դա վկայում է ձախողման մասին: Ուսումնական տարվա ընթացքում կան սահմանված դասաժամեր յուրաքանչյուր առարկայի համար, բայց կան նաև պարտադիր առարկաներ, օրինակ՝ օտար լեզուները, որոնք պետք է դասավանդվեն համալսարաններում: Բանախոսը նշեց նաև ԱՄՆ-ում կրթության բացասական կողմերի մասին, ինչպիսին է, օրինակ, տարեցտարի ուսման վարձերի բարձրացումը:
Դաս բնության գրկում
58620711_310186906315113_2435802758176047104_n
2019թ. ապրիլի  26-ին բնության գրկում՝ Իջևանի դենդրոպարկում, «Օտար լեզուներ» մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողների մասնակցությամբ կայացավ «Տավուշի տեսարժան վայրերը» թեմայով դաս, որը վարեց Անգլերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Ք.Հարությունյանը:
Դասի ընթացքում ուսանողները անգլերենով ներկայացրին Տավուշի մարզի քաղաքներն ու գյուղերը, դրանց տեսարժան վայրերը, պատմական հուշարձանները, վանքերը և եկեղեցիները:
Ներկայացված վայրերից հատկապես առանձնացվեցին Իջևան և Դիլիջան քաղաքները:
Իջևանի տեսարժան վայրերից ներկայացվեցին կենտրոնական զբոսայգին, բուսաբանական այգին, պատմաերկրագիտական թանգարանը և այլն: Իջևանի պատմաճարտարապետական կոթողներից առանձնահատուկ խոսվեց Մակարավանքի մասին, որը կառուցվել է 10-13 դարերում:
Ընդգծվեց, որ Դիլիջան քաղաքը նույնպես առանձնանում է իր բնությամբ, ազգային պարկով, պատմամշակութային հուշարձաններով: Վերջիններիս թվին են պատկանում Հաղարծինը, Գոշավանքը, Մաթոսավանքը, Ջուխտակ վանքը:

STUDENT DISCUSSION DEDICATED TO RA CITIZEN’S DAY HELD AT YSUIB
On 27th of April, 2019, within the framework of RA Citizen’s Day , the members of “Restart” initiative had a meeting with YSUIB students and director A. V. Tsutsulyan.
The meeting aimed to conduct a student discussion in the Branch.
Due to the heated debate, the students put forward issues related to the field of education, tried to find solutions and possible addressees.
First, the participants of the discussion were divided into two teams.  Then a game entitled “Education” was held: the students should explain words about education to their teammates, and the latters should guess the right word.
After the formation of a team atmosphere, the teams were assigned to raise 3 issues that prevent students to receive high-quality education.The students also provided ways to solve them, as well as mentioned the addressees of the issues.
After presenting, comparing and summarizing the work of the two teams, the members of the “Restart” Initiative introduced a simple formula that could help solve the problem.  “The basis for solving all our problems is the combination of knowledge, skill and desire.”
At the end of the meeting, students conveyed their gratitude and expectations to the “Restart” initiative.
The agenda of events dedicated to RA Citizen’s Day in Tavush (Ijevan) is available here.
The full video on the link below.
The photos of the meeting are available the gallery.
YSU IJEVAN BRANCH HOSTED REPRESENTATIVES OF PLEKHANOV RUSSIAN UNIVERSITY OF ECONOMICS
DSCN7372
On April 27th, 2019, YSU Ijevan Branch hosted the lecturers of Plekhanov Russian University of Economics Professor (PRUE), PhD V. Gryzunova and PhD, Professor Kiselyova.
The seminar was attended by students and lecturers of YSUIB Faculty of Economics and Natural Sciences.
V. Gryzunova and A. Kiselyova delivered lectures on “Mathematical methods in economics”, “Pricing and pricing policy”.
The students had the special opportunity to get acquainted with the new approaches on these topics and address their questions.
The lecturers of PRUE also introduced their university, discussed the possibilities of bilateral cooperation (exchange of students, mutual visits of lecturers, etc.).
The guests from Russia, walking around YSU Ijevan Branch, enjoyed the works of the students of the Faculty of Applied Arts, works decorating the walls of the university.
V. Gryzunova and A. Kiselyova also visited Tavush Tourism Research and Development Center, and got acquainted with the activity of the Center.
SEMINAR ON “EDUCATION IN THE USA” HELD AT YSU IJEVAN BRANCH
DSCN7402
On April 26th, 2019, YSU Ijevan Branch hosted a seminar entitled “Education in the USA”, organized by the “Community Center for Development” Territorial Non-Governmental Organization together with YSU Ijevan Branch.
The seminar was conducted by the US Peace Corps’ Community and Youth Development Program employee, teacher, trainer and tutor, William Jody Dosher, and YSUIB Student Susanna Sarukhanyan provided syncronic translation.
The general item of the discussion was the education in the USA and its system.  J. Dosher mostly touched upon the education of the largest universities of Colorado, namely, Harvard, Louisiana, as well as several colleges and high schools.
It was emphasized that each educational institution was distinguished by its own rules, credit system.  The most important part of the topic was the tuition fees of US universities for students living in states, students living outside the United States, as well as for foreign students.
Thus, students in the US universities are assessed according to the following principle: 1-A, 2-B, 3-C, 4-D, which differs significantly from the Armenian assessment system.  If a student gets 0, this means, he/she fails the exam.  During the academic year, there are set hours for each subject, but there are also compulsory subjects such as foreign languages to be taught at universities. The speaker also mentioned the negative aspects of education in the United States, such as the rapid increase of tuition fees every year.
OPEN LESSON IN ENGLISH
58620711_310186906315113_2435802758176047104_n
On April 26th, 2019, with the participation of the first-year students of YSUIB “Foreign languages” specialty, K. Harutyunyan, PhD, Associate Professor, Acting Head of the Department of English Language and Literature conducted an open lesson on “Places of Interest in Tavush”, in Ijevan Dendropark.
During the lesson, the lecturer introduced Armenian towns and villages in Tavush, its sights, historical monuments, monasteries and churches.
The towns of Ijevan and Dilijan were especially differentiated from the places presented.
Among the places of interest of Ijevan, the central park, botanical garden, geological-historical museum were presented. From the historic-architectural monuments of Ijevan, Makaravank, built in the 10th-13th centuries, was presented.
It was underlined that Dilijan was also distinguished by its nature, national park, historical and cultural monuments. Among them are Haghartsin, Goshavank, Matosavank, Jukhtak monastery.